اپل در چه صنایع جدیدی ساختارشکنی می‌کند

اپل در چه صنایع جدیدی ساختارشکنی می‌کند

اپل در چه صنایع جدیدی ساختارشکنی می‌کند

اپل در چه صنایع جدیدی ساختارشکنی می‌کنداپل تمرکزی جدی روی محصولات مصرفی خود دارد،

اما معرفی محصولات جدید این شرکت نشان داد آنها

توانایی ساختارشکنی در حوزه‌های دیگر را نیز دارند.

رویداد اخیر اپل در معرفی محصولات جدید، روی معرفی آیفون XS، آیفون XS مکس و آیفون XR و هچنین اپل واچ 4 بود. مانند رویدادهای همیشگی اپل، ارائه‌ها در این رویداد نیز با تمرکز روی ویژگی‌های مفید برای کاربران در محصولات اپل، انجام شد. ویژگی‌هایی همچون پایش سلامت، عکاسی،‌ بهبود کارایی، صفحات نمایش باکیفیت اولد و رتینای مایع همگی با تمرکز روی بهبود تجربه‌ی کاربران معرفی شدند.

اگرچه، بهبودهای سخت‌افزاری برای کاربران تجاری نیز قابل توجه هستند، هیچ صحبت خاصی در مورد کارایی‌های تجاری محصولات اپل در این رویداد نشد. به‌هرحال صرف‌نظر از ارائه‌های رویداد معرفی، کوپرتینویی‌ها صنایع متعددی را دست‌خوش ساختارشکنی خواهند کرد. این ساختارشکنی‌ها یا ادامه‌ی تاثیر اپل در صنایع مختلف یا ساختارشکنی مجدد صنایعی خواهد بود که قبلا تحت تاثیر اپل تغییر یافته بودند. در ادامه‌ی این مطلب زومیت، به بررسی ]چهار صنعتی می‌پردازیم که فرآیندها، تمرکز و مدل‌های کسب‌وکاری‌شان در معرض ساختارشکنی اپل قرار دارد.

سلامت و مراقبت‌های بهداشتی

اپل پیش از این، ساختارشکنی‌های متعددی را در بخش سلامت انجام داده است. اولین ورود جدی آنها به این حوزه، با معرفی آیپد شروع شد. تقریبا بلافاصله پس از معرفی این تبلت،‌ پزشکان، جراحان و دیگر متخصصان حوزه‌ی بهداشت و سلامت، ارزش نهفته در این گجت جدید را کشف کردند. آنها از آیپد به‌عنوان ابزاری ایده‌آل برای برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات با بیماران و همکاران استفاده می‌کنند.

اپل واچ 4

اپل به‌صورت کاملا واضح روی خدمات حوزه‌ی سلامت تمرکز کرده است. آنها تیمی از متخصصان در داخل شرکت خود تشکیل داده‌اند که به‌خوبی نحوه‌ی ارتباط با قانون‌گذاران، محققان و متخصصان IT در این زمینه را می‌دانند. کوپرتینویی‌ها با معرفی سرویس‌هایی همچون HealthKit، ReasearchKit و CareKit، در خط مقدم اشتراک‌گذاری اطلاعات سلامتی قرار گرفته‌اند. کاربران با استفاده از این سرویس‌ها، اطلاعات خود را به راحتی با تیم‌های درمانی، محققان یا حتی نیروهای اورژانس به اشتراک می‌گذارند.

نکته‌ی قابل توجه این است که برخی از تحقیقات جامع در زمینه‌ی سلامتی با استفاده از داده‌های سرویس ResearchKit انجام شده‌اند. به‌علاوه، آیفون‌‌ها و اپل‌واچ‌ها به‌راحتی امکان اتصال با سرویس‌های اورژانس و امدادگران را فراهم می‌کنند. این گجت‌ها، اطلاعات پزشکی اورژانسی را نیز به‌راحتی در اختیار افراد مسئول قرار می‌دهند. این اطلاعات در کارتی در آیفون ذخیره می‌شود و حتی در زمان قفل بودن گوشی نیز قابل دسترسی است. در کنار این قابلیت‌ها، گجت‌های اپل نشانه‌هایی از خطر برای سلامتی یا بیماری را نیز به ما گوشزد می‌کنند.

آیفون اطلاعات حیاتی سلامت را در زمان قفل بودن گوشی نیز نمایش می‌ٔهد

اپل سرعت تلاش‌های خود در این حوزه را کاهش نداده است. به‌نظر می‌رسد آنها در ابتدای راه هستند و مسیری طولانی را برای خود در نظر گرفته‌اند. به‌عنوان مثال، امکان تشخیص افتادن کاربر و همچنین جهت افتادن که در رویداد اخیر به آن اشاره شد، یک پیشرفت قابل توجه برای کمک بیشتر به کاربران سالمند است.

پیشرفت قابل توجه دیگر در این زمینه، سنسور پیشرفته‌ی قلب به‌کاررفته در اپل واچ سری ۴ است. این سنسور علاوه بر اندازه‌گیری دقیق ضربان قلب و هشدار دادن در مورد اشکالات عملکردی این عضو حیاتی، قابلیت انجام یک تست الکتروکاردیوگرافی (ECG) را نیز در چند ثانیه دارد. این یک پیشرفت عالی برای هر دستگاهی به‌شمار می‌رود و می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار پزشک قلب کاربر و همچنین پزشک‌های اورژانس قرار دهد. اپل حتی توانسته‌ است تاییدیه‌های سازمان‌های تنظیم مقررات آمریکایی را نیز در این زمینه به‌دست بیاورد.

اپل واچ سری 4

شرکت AlivCor یکی از فعالان بازار در این زمینه است که پیش از این برای ارائه‌ی خدماتی مشابه، وارد عمل شده بود. این شرکت با کاور مخصوص آیفون با قابلیت انجام آزمایش‌های بالا شناخته شده است. البته این دستگاه برای عملکرد مناسب باید روی سینه‌ی فرد قرار بگیرد.

اپل روی قابلیت‌ها و کاربردهای دیگری در این حوزه نیز در حال تحقیق و بررسی است. برخی از این قابلیت‌ها، شامل اندازه‌گیری فشار خون و قند خون بدون نیاز به تزریق هستند. البته نباید انتظار داشت که اپل، جایگزین تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها یا دیگر مراکز درمانی شود. چرا که قابلیت‌های دستگاه‌های این شرکت هنوز توانایی رقابت کامل با تجهیزات پزشکی مخصوص را ندارند. اما این شرکت تلاش می‌کند تا قابلیت‌ها را با استفاده از جمع‌آوری داده به تکامل برساند. جمع‌آوری داده و اطلاعاتی که پیش از این اصلا به‌آسانی قابل دستیابی نبود.

داده‌های جمع‌آوری شده توسط گجت‌ها، به واقعیت نزدیک‌تر هستند

این جمع‌آوری داده تنها به معنای اطلاعات و داده‌های بیشتر نخواهد بود. این اطلاعات، واقعی‌تر از اطلاعات قبلی است؛ چرا که تحقیقات نشان می‌دهد حدود یک چهارم بیماران در هنگام حضور در مطب دکتر یا کلینیک، به‌خاطر اضطراب، با افزیش ضربان قلب و فشار خون روبرو می‌شوند. در نتیجه، اطلاعات جمع‌آوری شده در مطب و مراکز درمانی، بیش از مقدار واقعی است.

اپل واچ سری 4 / Apple Watch Series 4

اپل قصد دارد این اطلاعات را به بیماران و پزشکان ارائه کرده و همچنین آنها را با داده‌هایی مانند زمان، موقعیت و فعالیت فرد، ترکیب کند. در زمینه‌ی انتقال این داده‌ها به پزشکان، اپل قبلا این چالش را با توانایی ارتباط با سازمان‌های بهداشت و سلامت و مراکز اطلاعاتی آنها، حل کرده است.

منبع:زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *